Informacje
2024-05-13

Praga-Południe: Dzielnicowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Klawiatura komputera, na której pracuje mężczyzna

Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy oraz II Odział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie zapraszają wszystkich zainteresowanych, szczególnie osoby z niepełnosprawnością, ich opiekunów i bliskich oraz instytucje i organizacje na Dzielnicowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

Termin: 23 maja 2024 r., godz. 10:00 – 13:00

Miejsce: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, ul. Walecznych 59

Głównym celem wydarzenia jest upowszechnienie informacji o prawach osób z niepełnosprawnością w obszarze ubezpieczeń społecznych, rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Co się będzie działo?

W ramach Dzielnicowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością zaplanowaliśmy:

• spotkania i konsultacje,

• prelekcję „Nowe Świadczenie Wspierające”,

• stoiska informacyjno-promocyjne,

• szkolenie z pierwszej pomocy,

• oferty pracy.

Podczas wydarzenia będzie można skorzystać z porad m.in.:

• Specjalistów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy wyjaśnią jak uzyskać rentę, dodatek pielęgnacyjny czy inne świadczenia wynikające z niezdolności do pracy lub niepełnosprawności. Będzie można zapytać m.in. o orzecznictwo, bezpłatną rehabilitację leczniczą, ale też o to, jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, by móc załatwić swoje sprawy bez wychodzenia z domu.

• Pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy udzielą kompleksowej informacji m.in. w zakresie zasad leczenia uzdrowiskowego oraz promocji zdrowego trybu życia. Można będzie otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzić Profil Zaufany oraz wykonać pomiary składu masy ciała.

• Ekspertów Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którzy wyjaśnią m.in. jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, jak ubiegać się o turnus rehabilitacyjny czy inne cele związane z polepszeniem jakości życia osób z niepełnosprawnością.

• Ekspertów Instytutu Transportu Samochodowego, którzy opowiedzą o możliwości adaptacji pojazdów dla osób z niepełnosprawnością i jakie są z tym związane formalności.

• Doradców zawodowych Fundacji Integracja, którzy podpowiedzą, jakie podjąć kroki, aby znaleźć pracę.

• Pracowników Fundacji FAZON, którzy zaprezentują oferty pracy dedykowane osobom posiadającym orzeczenie.

Dodatkowo:

• na stoiskach Środowiskowego Domu Samopomocy Grochowska Warszawskiego Koła PSONI oraz Środowiskowego Domu Samopomocy Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi będzie można znaleźć prace wykonane przez osoby z niepełnosprawnością,

• Straż Miejska m.st. Warszawy przeprowadzi szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

UDZIAŁ W WYDARZENIU JEST BEZPŁATNY.

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora wydarzenia.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy