Informacje
2024-01-17

Powstanie Rada ds. Polityki Senioralnej i Międzyresorotwy zespół ds. opieki długoterminowej

Czery kobiety siedzą za stołem podczas posiedzenia sejmowej komisji. Wśród nich jest ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Za nimi jest ekran wyświetlający logo Sejmu.

- Dzisiaj ta polityka senioralna jest rozczłonkowana. Podczas posiedzenia poruszono temat seniorów, którzy zajmują się osobami z niepełnosprawnościami – mówiła Ministra ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz po wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji Polityki Senioralnej i Polityki Społecznej i Rodziny.

Podczas posiedzenia, które odbyło się 16 stycznia, poruszono m.in. temat seniorów, którzy są jednocześnie opiekunami osób z niepełnosprawnością, a także opiekunów, którzy muszą jednocześnie wspierać swoje dzieci z niepełnosprawnością i coraz starszych rodziców. Prof. Agnieszka Dudzińska z Uniwersytetu Warszawskiego i Monika Cycling z fundacji Toto Animo zwróciły się do obecnych podczas posiedzenia ministr Marzeny Okło-Drewnowicz i Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z pytaniami dotyczącymi wsparcia dla tych grup, a także zwróciły uwagę na to, że obowiązek opieki nad wymagającym wsparcia członkiem rodziny spoczywa najczęściej na kobietach.

Rada i zespół

- Musimy mieć dla nich wsparcie ze strony państwa. To jest kwestia koordynacji między różnymi resortami. Muszę wyłuskiwać tego typu sytuacje i zapełniać takie luki rozwiązaniami – odpowiedziała już po posiedzeniu ministra ds. Polityki Senioralnej. Poinformowała  też o planowanym powstaniu Rady ds. Polityki Senioralnej, która ma zająć się pracami nad bonem senioralnym.

W rozmowie z naszym portalem Ministra Okła-Drewnowicz odniosła się też do tematyki opieki długoterminowej.

- Widzimy, że trzeba skoordynować choćby funkcjonowanie ZOL-ów i DPS-ów. Skoordynowania wymaga też kwestia ich finansowania, ale też opieki środowiskowej i tej ze strony ochrony zdrowia. To bardzo duże wyzwanie i dlatego zaczynamy od zespołu międzyresortowego składającego się z przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Odbywają się już spotkania z ekspertami zajmującymi się opieką geriatryczną i paliatywną – odpowiedziała Ministra Marzena Okła-Drewnowicz. Wskazała też, że sam zespół zostanie powołany decyzją premiera.

Zapytana o de instytucjonalizację Marzena Okła-Drewnowicz odpowiedziała, że dla nie i rządu  fundamentem na pewno będzie opieka środowiskowa.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy