Informacje
2024-03-18

Pokaż się – badanie sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce

Kolektyw Śląsk Przegięty od grudnia 2023 do marca 2024 roku przeprowadzi badania dotyczące sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce. To pierwsze z szeregu działań w ramach projektu „Pokaż się”, adresowanego do osób nieheteronormatywnych z niepełnosprawnością wzroku.

- Według danych GUS w Polsce żyje około 1,8 miliona osób niewidomych i niedowidzących. Jeśli założymy, że podobnie jak w przypadku reszty społeczeństwa, przynajmniej 5% z nich to osoby LGBT+, mamy grono prawie 100 tysięcy, o sytuacji których wiemy bardzo niewiele – mówi Paweł Świerczek, założyciel kolektywu.

Badanie ma na celu rozpoznanie potrzeb i problemów osób LGBT+ z niepełnosprawnością wzroku. Pozwoli to na przygotowanie gruntu pod działania odpowiadające na konkretne potrzeby tej grupy. Podstawowym celem Kolektywu Śląsk Przegięty jest udostępnianie kultury queerowej osobom niewidomym i niedowidzącym. 

Wyniki badania zostaną upowszechnione w publikacji podsumowującej projekt „Pokaż się” na początku 2025 r.

Osoby LGBT+ niewidome lub niedowidzące osobą, które chcą wziąć udział w badaniu, mogą to zrobić na dwa sposoby:

  1. Pierwszy to wypełnienie anonimowej ankiety, która znajduje się pod tym linkiem (formularz Google): https://bit.ly/badanie-pokaz-sie  
  2. Drugi to rozmowa telefoniczna lub przez WhatsApp: moż zadzwonić lub napisać wiadomość na numer 503 390 944. Osoba prowadząca badania umówi dogodny termin na rozmowę. Udział w badaniu zajmie nie więcej niż 30 minut. Zapewniona jest pełna anonimowość.

Jeśli znasz niewidomą lub niedowidzącą osobę LGBT+ – zaproś ją do udziału w badaniu.

Więcej informacji o projekcie „Pokaż się” oraz działalności Śląsk Przegięty dostęona jest na kanałach Śląska Przegiętego w mediach społecznościowych (facebook, instagram).

Organizatorem wydarzeń jest Śląsk Przegięty, działający od ponad 5 lat kolektyw artystyczno-badawczy. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ILGA-Europe.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy