Informacje
2024-11-08

Nowoczesny senior

Już 887 tys. polskich seniorów korzysta z elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty. mLegitymację można pobierać od początku 2023 r., dodając ją w aplikacji mObywatel.

mLegitymcja z automatu

Elektroniczną wersję legitymacji ZUS wystawia automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty. Nie trzeba więc składać wniosku bądź przychodzić do placówek ZUS.

- mLegitymacja ma taką samą wartość i działa na takiej samej zasadzie jak tradycyjny dokument czyli plastikowa karta. Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dane z końca października potwierdzają, że z tej możliwości skorzystało już blisko 877 tysięcy świadczeniobiorców ZUS – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy.

Jeśli senior nie używał wcześniej aplikacji mObywatel to może ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Następnie po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”.

Wygoda i funkcjonalność

Elektroniczna legitymacja w telefonie jest bardzo wygodna. Dzięki zainstalowaniu jej na swoim urządzeniu świadczeniobiorca ZUS może w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Instalowanie elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty nie jest obowiązkowe. Seniorzy, którzy chcieliby otrzymać legitymację w postaci plastikowej karty cały czas mogą skorzystać z takiej możliwości. Wystarczy, że wypełnią i złożą przygotowany przez ZUS i dostępny w placówkach Zakładu wniosek o symbolu ZUS ERL.


ZUS
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy