Informacje
2024-11-25

Nowa przestrzeń w DPS-ie „Kombatant”

zbliżenie na oczy i okulary starszej pani

Przestrzeń wspólna w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” przeszła metamorfozę w ramach akcji „Kącik babci i dziadka”, którą realizuje Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”. Mieszkańcy DPS-u zyskali miejsce, gdzie będą nie tylko wypoczywać, ale także spotykać się z młodzieżą i rodzinami.

Metamorfozy w DPS-ach

- Metamorfozy w domach pomocy społecznej przeprowadzamy już od 2013 roku, jednak ta w DPS-ie „Kombatant” jest największa i najpiękniejsza – mówiła Jolanta Kwaśniewska, prezeska fundacji. – Kilka lat temu pomyślałam sobie, że jest tak wiele organizacji działających dla dzieci, a tak niewiele dla seniorów. Wtedy postanowiliśmy, że zadbamy także o tych, bez których nas by nie było i pomyśleliśmy sobie, że od tego momentu będziemy prowadzić projekt związany z oswajaniem starości. Chcemy, żeby osoby dojrzałe czuły, że należy im się wszystko co najlepsze. Mam nadzieję, że to miejsce będą odwiedzać także młodzi ludzie i nie zabraknie tu międzypokoleniowej integracji – dodała Jolanta Kwaśniewska.

„Kąciki babci i dziadka” to realizowany od 2015 roku projekt Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, mający na celu całkowitą metamorfozę wybranych, wspólnych przestrzeni w domach pomocy społecznej w całej Polsce. Do tej pory zrealizowano już 11 takich remontów.

Całkowitej metamorfozie w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” poddano przestrzeń pełniącą dawniej funkcję jadalni. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i kadry zarządzającej, miejsce to nabrało nowego charakteru – znacznie bardziej przytulnego i domowego, gdzie możliwy będzie relaks, ale także będą organizowane spotkania międzypokoleniowe. Pomieszczenie wyposażono w m.in. stoły, krzesła, fotela, sprzęt multimedialny oraz kominek. Za projekt odpowiadali architekci – Krzysztof Miruć oraz Anna Górka.

- Bałam się zanim przyjechałam do DPS-u „Kombatant”. Jednak teraz muszę powiedzieć, że jest tu wspaniale i nie ma nudy. Mamy tu dostęp do przyrody i wszyscy są sobie życzliwi. Teraz czekam tu na spotkania z młodzieżą – mówiła Wanda Traczyk-Stawska, powstanka warszawska i mieszkanka DPS-u „Kombatant”.

O Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”

W DPS-ie przy ul. Sterniczej przebywa 170 osób, które wymagają całodobowego wsparcia. Najstarsza ma 100 lat, a najmłodsza 34. Na co dzień mogą liczyć na opiekę profesjonalnej kadry specjalistycznej – psychologów, pielęgniarek i pracowników socjalnych. W placówce przebywają także powstańcy warszawscy i weterani – łącznie 30 osób. DPS działa także w środowisku lokalnym, pomagając osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy