Informacje
2025-03-28

MRPiPS: nieprawidłowości przy programie

Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości związane z przygotowaniem i wdrożeniem programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne" nie wpłynęły negatywnie na wsparcie udzielane osobom z niepełnosprawnościami – stwierdziło MRPiPS. Dodało, że w 2024 r. rozpoczęło ujednolicanie zasad funkcjonowania centrów.

Najwyższa Izba Kontroli na początku marca opublikowała raport z kontroli programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne". Program pomaga samorządom terytorialnym w stworzeniu dorosłym osobom z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności warunków do niezależnego funkcjonowania. Otrzymały one na to dofinansowanie.

Nieprawidłowości programu

Kontrola objęła lata 2019-2023. Z raportu wynika, że MRPiPS nierzetelnie przygotowało ten program i źle go wdrożyło. Był wielokrotnie zmieniany, a powiaty i gminy nierówno traktowane. W rezultacie NIK oceniła, że nie można zweryfikować jego skuteczności. Jednocześnie wskazała na potrzebę doprecyzowania i ujednolicenia założeń programu. Wniosła o ustawowe usytuowanie w systemie pomocy społecznej centrów opiekuńczo-mieszkalnych, aby zapewnić im trwałość, określić ich status, sposób tworzenia i finansowania.
 
PAP zwróciła się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o odniesienie się do tego raportu. Odpowiedź przysłał Wydział Prasowy i Wsparcia Rzecznika MRPiPS. Podkreślił w niej, że ustalone w toku kontroli nieprawidłowości związane z przygotowaniem programu i z jego wdrożeniem "nie wpłynęły negatywnie na wsparcie udzielane osobom z niepełnosprawnościami".
 
Jednocześnie Wydział poinformował, że ministerstwo, "dostrzegając konieczność ewaluacji poszczególnych edycji Programu, podjęło stosowne kroki i rozpoczęło w 2024 r. działania majce na celu wprowadzanie ujednoliconych zasad w zakresie funkcjonowania wszystkich COM". Podał, że NIK pozytywnie ocenił te działania.

Odpowiedź MRPiPS

Wydział zaznaczył, że koordynacja, nadzór i kontrola zadań realizowanych przez gminy i powiaty w ramach tego programu, w tym także kontrola sposobu wykorzystania centrów opiekuńczo-mieszkalnych, to zadania wojewodów.
 
- Kontrola NIK wykazała, że wojewodowie sprawują rzetelny nadzór nad Programem – czytamy w odpowiedzi MRPiPS.
 
- Ponadto, NIK zauważyła, że skontrolowane centra opiekuńczo-mieszkalne prawidłowo realizowały zadania. Wsparciem obejmowano wyłącznie osoby spełniające wymogi, a uczestnicy otrzymywali pomoc zgodną z zasadami wynikającymi z Programu oraz dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości wynikających z ich wieku i stanu zdrowia. We wszystkich skontrolowanych samorządach wydatki poniesione na utworzenie i wyposażenie centrów oraz zapewnienie ich funkcjonowania były przewidziane w kosztorysach, racjonalne i niezbędne do realizacji zadań określonych w umowach. Gminy i powiaty w terminach wyznaczonych w umowach rozliczyły otrzymane środki – napisał Wydział w odpowiedzi.
 
Według MRPiPS powyższe ustalenia NIK świadczą o prawidłowej realizacji programu.
 
Odnosząc się do wniosku NIK w sprawie zapewnienia trwałości centrów opiekuńczo-mieszkalnych poprzez ich włączenie do ustawy o pomocy społecznej, Wydział Prasowy i Wsparcia Rzecznika poinformował, że MRPiPS dostrzega potrzebę zapewnienia po upływie okresu trwałości wskazanego w treści programu dofinansowania działalności centrów opiekuńczo-mieszkalnych – do czasu ustabilizowania sytuacji centrów.
 
- Jest to jeden z istotnych elementów działań podejmowanych w toku systemowego uregulowania zasad funkcjonowania COM oraz prowadzonych konsultacji i analiz związanych z oceną funkcjonowania sytemu wsparcia mieszkalnictwa dla osób z niepełnosprawnościami – podano. Dodano, że od września 2024 r. prowadzone są konsultacje i analizy związane z oceną funkcjonowania sytemu wsparcia mieszkalnictwa dla osób z niepełnosprawnościami oraz dotyczące mieszkalnictwa wspomaganego.

Główny cel programu

Głównym celem programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne" jest stworzenie przez samorządy terytorialne dorosłym osobom z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności warunków do niezależnego funkcjonowania.
 
Infrastruktura centrów i rodzaj świadczonych usług powinny odpowiadać potrzebom uczestników wynikającym z różnego stopnia niepełnosprawności i zapewniać im możliwość samodzielnego lub wspartego funkcjonowania, a także pomoc w kwestiach codziennych (np. przygotowywanie i spożywanie posiłków czy utrzymanie czystości). Wspólny pobyt mieszkańców w centrach ma wpływać pozytywnie na ich uspołecznienie, nawiązywanie relacji, podejmowanie aktywności na miarę możliwości i dawać szansę na samodzielne życie. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy