Informacje
2025-03-19

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: Oddajemy rodzicom czas

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stoi przed pierwszym rzędem uczestników Konferencji

19 marca 2025 roku w życie weszły przepisy wprowadzające dodatkowy urlop dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie i hospitalizowanych po urodzeniu. - Oddajemy rodzicom to, co najcenniejsze, czyli czas, który mogą spędzić ze swoim maluszkiem. Ten czas rodzicom wcześniaków, rodzicom tych noworodków, które z powodów zdrowotnych dłużej niż przeciętnie zostają w szpitalu, był odbierany - mówiła podczas briefingu prasowego w MRPiPS ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

To wspólny sukces Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz strony społecznej – rodziców wcześniaków, lekarzy, organizacji zrzeszonych w Koalicji dla Wcześniaka, która przez rok współpracowała z nami nad projektem ustawy. 

Co trzeba było zmienić

Narodziny dziecka to wydarzenie szczególne, które niesie za sobą wiele emocji. Gdy dziecko rodzi się przedwcześnie lub z innych powodów musi zostać po narodzinach w szpitalu, pojawia się dodatkowy stres i lęk o zdrowie, a nierzadko także życie maleństwa. Do tej pory długie tygodnie spędzane przy inkubatorze liczyły się jako zwykły urlop macierzyński, w efekcie po długo wyczekiwanym wspólnym powrocie do domu rodzice mieli dużo mniej czasu na spędzenie go razem. 

To się zmieniło. 19 marca 2025 roku weszły w życie przepisy wprowadzające dodatkowy urlop dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych po narodzinach.  

Dodatkowe 8 lub 15 tygodni urlopu 

Ustawa wprowadza dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub masy urodzeniowej.  

I tak prawo do nowego urlopu zyskują rodzice dzieci:  

  • Urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g – do 15 tygodni urlopu,  
  • Urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – do 8 tygodni urlopu,  
  • Urodzonych w terminie, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji – do 8 tygodni urlopu. 

Dodatkowy tydzień urlopu będzie przysługiwał za każdy tydzień spędzony przez dziecko w szpitalu. 

Na jakich zasadach będzie działał dodatkowy urlop? 

Dodatkowy urlop będzie przyznawany na wniosek – rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Przysługuje matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym 

Co ważne, przepisy przejściowe do ustawy obejmą m. in. pracowników, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego lub będą uprawnieni do urlopu macierzyńskiego w dniu wejścia w życie ustawy. 

Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy zasiłku. 

Najpierw wniosek do ZUS

Aby skorzystać z urlopu niezbędne jest złożenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku przed końcem urlopu macierzyńskiego wraz z zaświadczeniem wydanym przez szpital o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodziło. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo (nie podlega dzieleniu na części).
 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy