Informacje
2024-04-16

Minister ds. polityki senioralnej: młodzież będzie uczyła osoby starsze korzystania z internetu

Młodzież będzie uczyła osoby starsze korzystania ze smartfonów i internetu. Rozpoczęliśmy prace nad nowym programem przeciw wykluczeniu cyfrowemu seniorów – powiedziała w poniedziałek w Ostrowie Wlkp. minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Bon senioralny wejdzie w życie w 2026 r.
 
- Mamy dużo do zrobienia w tej dziedzinie – podkreśliła na konferencji prasowej. Dodała, że wszystkie aplikacje, takie - jak choćby mObywatel - ułatwiają życie. Pomagają zapisać się do lekarza, wypełniać dokumentację drogą elektroniczną, a to wymaga umiejętności korzystania z internetu.

Interacja międzypokoleniowa

Minister poinformowała, że powołano już zespół roboczy, który ma wypracować projekt edukacyjny polegający na tym, że dzieci, młodzież i studenci będą uczyć seniorów obsługi smartfona oraz internetu.
 
- W tym celu m.in. chcemy sprawić, żeby szkoły, szczególnie na obszarach wiejskich, były otwarte nie tylko dla dzieci, ale też dla seniorów. To będzie pełna integracja młodego i starszego pokolenia. Przełamiemy stereotypy i zmienimy świadomość, żeby solidarność pokoleniowa stała się rzeczywistością, bo bez niej nie będzie dobrej polityki senioralnej, zostaną jedynie wykluczenie oraz izolacja  – powiedziała.
 
Zdaniem minister zdobyta przez seniorów wiedza będzie przeciwdziałać samotności, a program będzie stanowił pomoc w realizacji innych projektów.

Bon senioralny

Drugim priorytetem, na który zwróciła uwagę Marzena Okła-Drewnowicz, jest wypracowanie jednolitego systemu w opiece długoterminowej.
 
- To jest wielki problem, nierozwiązany od wielu lat. Z jednej strony mamy zakłady opiekuńczo-lecznicze, z drugiej domy pomocy społecznej, które są różnie finansowane, a często pacjent jest ten sam. Musimy ten system ujednolicić. Na dzisiaj mogę powiedzieć, że prace rozpoczął zespół międzyresortowy, gdzie będziemy tworzyć grupy robocze, które po kolei będą dokonywały analizy tego, co jest i wypracowywały koncepcje działań systemu w przyszłości – powiedziała.
 
Zapytana o stan prac nad wprowadzeniem bonu senioralnego odpowiedziała, że w praktyce wejdzie on w życie w 2026 roku i będzie kosztował kilka miliardów złotych.
 
- Bon senioralny został przygotowany do prac legislacyjnych. W III kwartale tego roku rozpoczną się konsultacje publiczne, później prace w sejmie. W 2025 r. zostaną przeprowadzone szkolenia, czyli przygotowanie osób do świadczenia tego typu usług. Na początek potrzebujemy ok. 25 tys. przeszkolonych opiekunów, a docelowo aż 90 tys. – wyjaśniła
 
Celem bonu - jak dodała - jest świadczenie pomocy osobom starszym w sytuacji, kiedy ich bliscy zobowiązani do opieki są aktywni zawodowo.
 
- W ten sposób pokazujemy solidarność młodego pokolenia i wzmacniamy seniorów wtedy, kiedy potrzebują opieki – podkreśliła.
 
 
          

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy