Informacje
2024-12-11

Jubileusz 90-lecia ZUS

Logo ZUS. Zielone litery na białym tle. PO lewej stronie napis ZUS po prawej, oddzielony kreską napis Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W 2024 r. nie tylko Fundacja „Integracja” świętuje swój jubileusz. To również rok, w którym 90-lecie istnienia obchodzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS to instytucja, która stale się zmienia i podąża z duchem czasu. Jest liderem w dziedzinie rozwiązań cyfrowych i mobilnych, a jednocześnie czerpie to, co najlepsze, z wieloletnich tradycji. Nieprzerwanie od 90 lat gwarantuje terminową wypłatę świadczeń.

Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 90 lat stanowi najważniejszą instytucję polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Jego ciągłości nie przerwały nawet trudne warunki II wojny światowej. System ten się zmienia, podobnie jak zmieniają się warunki ekonomiczne, społeczne, a także świadomość obywateli. Ponieważ Polacy żyją coraz dłużej i mają coraz mniej dzieci, w debacie publicznej regularnie pojawiają się pytania, czy i w jaki sposób zmienić zasady ubezpieczeń społecznych. Niezależnie jednak od decyzji, jakie zostaną podjęte w przyszłości, należne świadczenia będą wypłacane, a składki – pobierane. Ubezpieczenia społeczne są bowiem jednym z najważniejszych elementów polityki społecznej państwa.

ZUS liderem e-admntracji

Naszym celem jest zwiększenie satysfakcji klienta dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie obsługi. Umożliwia to Kompleksowy System Informatyczny ZUS – jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych w Europie. Pozwala nam tworzyć elektroniczne rozwiązania dla klientów, takie jak Platforma Usług Elektronicznych PUE/eZUS – pierwszy w pełni wdrożony polski e-urząd.

Zgodnie ze strategią rozwoju poszerzamy zakres usług elektronicznych, a jednocześnie wciąż podnosimy jakość obsługi klientów w swoich placówkach. Prowadzimy również szeroką działalność edukacyjną i informacyjną.

Jesteśmy liderem w dziedzinie e-administracji. W 2018 r. uruchomiliśmy dwa bardzo ważne rozwiązania: e-składkę (wpłacanie składek jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego zamiast trzech lub czterech przelewów na konta ogólne) oraz e-ZLA (elektroniczne zwolnienia lekarskie). W kolejnych latach wprowadziliśmy m.in. elektronizację akt pracowniczych (e-akta) oraz zaświadczeń A1, a także nowe wersje programu Płatnik i aplikacji ePłatnik na PUE/eZUS. Dzięki nam Polska jako jeden z pierwszych krajów UE wdrożyła system elektronicznej wymiany informacji dotyczących zabezpieczenia społecznego (EESSI).

Obecnie ZUS jest elektronicznym urzędem dostępnym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – klienci mogą składać wiele wniosków na PUE/eZUS. Mogą też korzystać z aplikacji mobilnej (mZUS, mZUS dla Lekarza), a także skonsultować swoją sprawę bez konieczności wizyty w placówce w ramach e-wizyty.

Nasza startegia - bezpieczna przysłość

Ubezpieczenia społeczne stanowią ważny filar naszej państwowości – odegrały istotną rolę w jej kształtowaniu oraz w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i solidaryzmu społecznego. Zarówno w II Rzeczpospolitej, jak i teraz obowiązuje ten sam mechanizm redystrybucji. Trwałe są też mechanizmy zabezpieczenia społecznego. Nadal priorytetami są: gwarancja terminowej wypłaty świadczeń i dbałość o jak najlepszą jakość obsługi klientów, troska o zdrowie i sprawność ubezpieczonych oraz powszechna edukacja w dziedzinie ubezpieczeń społecznych i naukowe podstawy systemu. Kontynuujemy najlepsze tradycje z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań


Artykuł pochodzi z numeru 5/2024 magazynu „Integracja”.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy