Informacje
2024-11-29

Człowiek bez barier 2024

Zdjęcie przedstawia ludzi zgromadzonych na Gali Człowiek bez barier w Zamku Królewskim

Już 3 grudnia poznamy Laureatów 22. edycji konkursu Człowiek bez barier. Gala konkursu to nie tylko ceremonia wręczenia nagród, ale przede wszystkim przestrzeń do poznania niezwykłych historii ludzi, którzy mimo przeciwności losu, z determinacją i pasją realizują swoje marzenia i cele.

Konkurs zainicjowany został w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych 2003 i od tamtego czasu z dumą honorujemy osoby z niepełnosprawnością podejmujące życiowe wyzwania, budzące się do życia dla siebie i z myślą o innych.” – pisze Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji we wstępie do tegorocznego folderu konkursu.

W dotychczasowych 21. edycjach nagrodzono blisko 120 osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność i zaangażowanie stanowią wzór dla innych i motywację do życia z wykorzystywaniem talentów i możliwości. Do tegorocznej edycji napłynęła rekordowa ilość – 56 zgłoszeń. Do półfinału zakwalifikowało się 20 osób, które wyróżniają się aktywnością społeczną oraz osiągnięciami w kulturze, sporcie czy też życiu zawodowym i społecznym.

To spośród nich Jury wybrało „Człowieka bez barier 2024” i dwoje równorzędnych wyróżnionych oraz „Młodego człowieka bez barier“. W tym roku poznamy też pierwszego w historii konkursu laureata tytułu „Senior bez barier“ – osobę powyżej 65 roku życia, która czerpie z życia pełnymi garściami, jest aktywna społecznie i zawodowo. Wśród nagrodzonych nie zabranie również zwycięzców plebiscytów: Nagroda Publiczności oraz „Osobowość internetowa” przyznawanych przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl.

Galę konkursu Człowiek bez barier uświetni występ Kai Kosowskiej – niewidomej pianistki, absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureatki wielu konkursów pianistycznych. Transmisja online Transmisję gali można będzie oglądać od godz. 15.00 na stronie konkursu pod adresem https://cbb.integracja.org/live.

Cała Gala będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Organizatorzy zapewniają również audiodeskrypcję.


Honorowy Patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Partner strategiczny: PKP IC

Partnerzy: Fundacja PKO BP, Fundacja LOTTO, Polskie Porty Lotnicze, Orange, Polpharma, Coloplast

Patronat medialny: TVP 2, Program 1 Polskiego Radia, portal Niepelnosprawni.pl

Na grafice są informacje o organizatorach i partnerach tegorocznego konkursu


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy