Informacje
2024-04-23

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

Wizualizacja Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Piętrowy budynek otoczony zielenią i powierzchnią kolorową, przeznaczoną do wypoczynku oraz wydzielonym placem zabawa dla dzieci. Na dachu zieleń, przeznaczona do spacerów i odpoczynku.

Na Ochocie, przy ul. Korotyńskiego 13, dobiegają końca prace związane z budową Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. W nowo powstałym budynku działać będą m.in. sale aktywności ruchowej, pracownie, placówka opiekuńczo-wychowawcza, żłobek i ogólnodostępna kawiarnia.

Obecnie trwają ostatnie prace wokół nowego kompleksu: budowane są chodniki, drogi z kostki oraz sadzona jest zieleń. Jak tylko zakończą się prace budowlane ruszą odbiory, a następnie budynek będzie wyposażany w meble i sprzęt. Z nowego obiektu będzie można częściowo korzystać jeszcze w tym roku.

Miejsce spotkań pokoleń

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej będzie miejscem spotkań, w którym na parterze będą działać kawiarnia i stołówka, a na piętrze powstaną sale warsztatowe, sale aktywności ruchowej, pracownie (komputerowa, plastyczna, terapii) oraz przestrzeń biurowa przeznaczona dla organizacji pozarządowych.

Do dyspozycji odwiedzających CAM będą też obszerne tarasy zabezpieczone szklanymi balustradami oraz zielony dach nad częścią, w której będzie działał żłobek. Wszystkie strefy budynku są spójne kolorystycznie oraz dobrze doświetlone dzięki zastosowanym przeszkleniom. CAM zajmuje łącznie powierzchnię ponad 2500 m kw. i został w sposób szczególny dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami

Środowiskowy dom dla osób z niepełnosprawnościami znajdzie się na piętrze w zachodnim skrzydle budynku. Powstają tam sale terapii zajęciowej, grupowej i indywidualnej, a także sala klubowa oraz pracownia kulinarna.

Dla dzieci i dla młodzieży

Przy ul. Korotyńskiego będzie działać także placówka opiekuńczo-wychowawcza  przeznaczona dla 14 osób w wieku od 10 do 18 lat oraz dwójki ich opiekunów. Wychowankowie placówki będą mieszkać w siedmiu pokojach (dwa z nich dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), połączonych wspólnym salonem, jadalnią i kuchnią. W tej części powstały też łazienki i dwa pokoje dla opiekunów.

Zaplanowano także otwarcie nowego żłobka. Placówka będzie przeznaczona dla 150 dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Wszystkie sale mają bezpośrednie wyjście na bezpieczny, ogrodzony plac zabaw oraz dostosowane do potrzeb maluchów łazienki. Dodatkowo powstała jedna dla wszystkich grup sala do zabaw ruchowych.

Teren wokół nowego obiektu

Teren przy ul. Korotyńskiego 13 to trzy strefy: od strony północnej część parkowa łącząca się z istniejącym parkiem „Forty Korotyńskiego”, od strony wschodniej ogrodzony plac zabaw przeznaczony dla żłobka, a od strony wewnętrznego dziedzińca teren na aktywność międzypokoleniową, gdzie powstaną rabaty, tarasy słoneczne, siłownia plenerowa, boisko do gry w bule, piaskownica oraz ławki. Już zamontowano tam także zbiornik na deszczówkę, która będzie służyła do podlewania terenu w okresach suszy.

Na całym terenie CAM trwa sadzenie 80 drzew, ok. 500 krzewów oraz dużych grup traw ozdobnych. Wśród posadzonych drzew 11 najciekawszych zostanie oznaczonych imiennymi tabliczkami np. „dąb Henryk” czy „jabłoń Halina”. Zieleń pojawiła się już na części dachu m.in. nad żłobkiem. Niektóre ze ścian będą porastać w przyszłości zasadzone już pnącza. W ten sposób budynek wraz z otoczeniem wtopi się w okoliczny park.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy