Informacje
2024-10-12

Adriana Porowska będzie nową Ministrą ds. społeczeństwa obywatelskiego

Zdjęcie portretowe Adriany Porowskiej, blondynki ubranej w biały sweter, która stoi z założonymi rękami.

Wiceprezydentka Warszawy i wieloletnia prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej zastąpi na stanowisku Agnieszkę Buczyńską. Polityczka Polski 2050 zapowiedziała, że zajmie się zmianą ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.

- Przyjęłam propozycję objęcia stanowiska Ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego w rządzie Koalicji 15 października. Dziękuję za zaufanie Marszałkowi Szymonowi Hołowni i Premierowi Donaldowi Tuskowi. To ogromny zaszczyt – napisała na swoim profilu na Facebooku Adriana Porowska, która jest m.in. członkinią zarządu Instytutu Strategie 2050 i współpracowniczką Szymona Hołowni.

Wicprezydentka od toalet

W maju tego roku Adriana Porowska została wiceprezydentką Warszawy. Przed objęciem stanowiska udzieliła naszemu portalowi wywiadu.

- Będąc przez 19 lat w organizacji pozarządowej, gdzie zajmowałam się pracą socjalną, streetworkingiem, organizowaniem schronisk dla osób doświadczających bezdomności czy organizowaniem mieszkań treningowych, przekonałam się, że wszystko to musi odbywać się w dialogu z ludźmi, którzy kreowali tę politykę, czy to na szczeblu samorządowym, czy rządowym – mówiła polityczka, która zadeklarowała wówczas, że chce być wiceprezydentką od toalet.

Ustawa do zmiany

Adriana Porowska zadeklarowała, że będzie kontynuować działania swojej poprzedniczki, Agnieszki Buczyńskiej, która z przyczyn osobistych podjęła decyzję o rezygnacji z dalszej pracy w rządzie. Jak donosi PAP, w przyszłym tygodniu ma złożyć dymisję ze sprawowanej funkcji ministerialnej. Polityczka zamierza skupić się teraz na pracy parlamentarnej.

Jej następczyni zadeklarowała, że wykorzysta swoje wieloletnie doświadczenia z pracy z osobami wykluczonymi na nowym stanowisku.

- Kryzysy z jakimi mierzymy się w ostatnich latach - pandemia, wojna, powódź - uwypukliły zaangażowanie aktywnego i zdeterminowanego społeczeństwa – zadeklarowała Adriana Porowska na Facebooku - Pierwszym zadaniem, jakie sobie stawiam jest zmiana ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Ma już 20 lat i wymaga reformy, np umożliwienia zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym – zapowiedziała polityczka Polski 2050.

 


 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy