Dostępność
2025-01-14

Ustawa o asystencji osobistej. Konsultacje trwają jeszcze tylko do jutra!

Jeszcze tylko do 15 stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czeka na uwagi o projekcie ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

-Ta ustawa wpłynie w sposób rewolucyjny na jakość życia ogromnej liczby osób z niepełnosprawnościami w Polsce i gruntownie zmieni postrzeganie osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Taka forma wsparcia, realizowana nie tylko poprzez transfery pieniężne, ale przede wszystkim usługi, to kierunek, w którym powinniśmy dążyć – mówił w wywiadzie na temat projektu ustawy Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych  Łukasz Krasoń.

Wedle przygotowanego z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasza Krasonia projektu do ubiegania się o bezpłatną asystencję osobistą uprawnione mają być osoby   w wieku 18-65 lat, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które uzyskają w skali poziomu potrzeby wsparcia łącznie co najmniej 80 punktów, ale też osoby w wieku 13-18 lat, posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności z określonymi wskazaniami.

Masz jeszcze szansę!

Projekt trafił do konsultacji 10 grudnia i od tego czasu przedstawiciele Ministerstwa odbyli szereg spotkań z przedstawicielami strony społecznej na temat zapisów ustawy. Ostatnie odbędzie się 15 stycznia o godz. 10:00 w Gdańsku

Ci, którzy chcieliby wziąć udział w konsultacjach, mogą zrobić to wypełniając Formularz dostępny na stronie Niepelnosprawni.gov.pl, a następnie wysłać go na adres e-mail asystencja.konsultacje@mrpips.gov.pl do 15 stycznia do końca dnia.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Na obrazku jest przedstawiona dłoń dotykająca książki napisanej w języku Braille
Skonsultuj pomysł
Nowe technologie spowodowały duże zmiany w społeczeństwie, a życie wielu osób z niepełnosprawnościami wręcz zrewolucjonizowały. Z jednej strony dają nam niezależność. Mamy łatwiejszy dostęp do banku, możemy samodzielnie zrobić zakupy czy sprawdzić godzinę odjazdu pociągu. A z drugiej...?
WIĘCEJ..
fot. Archiwum firmy EnSafe.One
Polska myśl technologiczna zmienia świat
Właściciele i pracownicy firmy EnSafe.One z Zabierzowa pod Krakowem wraz z zespołem złożonym ze specjalistów ds. dostępności, naukowców, architektów, strażaków i inżynierów, z których wielu to osoby z niepełnosprawnością, opracowują propozycję polskich standardów i prototyp modułowej komfortki, nazwanej Komfortką Plus.
WIĘCEJ..
Oznaczenie pokoju opiekuna z dzieckiem i konfortki
Szlakiem Poznańskich Komfortek
Dopracowane w najdrobniejszym szczególe niczym w luksusowym hotelu albo skromne, proste, lecz funkcjonalne. Miejsca, które zaskakują różnorodnością, ale realizują jeden cel: zapewniają – w razie potrzeby fizjologicznej, intymnej czy czynności medycznej – godność mieszkańcom miasta i gościom, niezależnie od poziomu sprawności ich ciał. Gdzie i jakie są poznańskie komfortki?
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy