Dostępność
2025-02-14

Fundacja Integracja i Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC łączą siły dla dostępnej i zrównoważonej przestrzeni

Grafika zawierajaca loga Integracji i Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, nad którymi jest napis

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Fundacja Integracja podpisały porozumienie o współpracy, mające na celu wspólne promowanie zrównoważonego budownictwa oraz standardów dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i o szczególnych potrzebach.

Podpisane porozumienie wyznacza kierunek działań obu organizacji, oparty na partnerstwie i współpracy w zakresie inicjatyw edukacyjnych, wydarzeń branżowych oraz wymiany wiedzy eksperckiej. Współpraca obejmie między innymi organizację konferencji, warsztatów i szkoleń, wzajemne wsparcie merytoryczne, a także promowanie dobrych praktyk i wytycznych dotyczących dostępnej i zrównoważonej architektury.

Strategiczna współpraca

- Bardzo się cieszymy, że nasze organizacje sformalizowały wzajemne partnerstwo. Kierujemy się podobnymi wartościami w podejściu do tematyki inkluzywności i neuroróżnorodności. Cieszymy się, że będziemy mieć więcej okazji do współpracy i wspierania się w ramach promocji i dzielenia się najlepszymi praktykami z zakresu zrównoważonego budownictwa – mówi Marcin Gawroński, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego w Sweco Polska.
- Strategiczna współpraca Fundacji Integracja i PLGBC ma miejsce od lat, w 2025 roku formalności stało się zadość. Wspólnie z PLGBC pokazujemy, że tworzenie budynków, produktów i przestrzeni z myślą o potrzebach różnych grup użytkowników staje się wartością, trendem, a niekiedy, dla niektórych – obowiązkiem. Inwestycja w różnorodność i inkluzywność to przede wszystkim strategiczne działanie, które przynosi mierzalne korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla klientów. Korzysta człowiek i to o człowieka i jego potrzeby w budownictwie zrównoważonym chcemy wspólnie zadbać – podkreśla Ewa Pawłowska, Prezeska Fundacji Integracja.

Obie organizacje deklarują otwartość na wspólne działania, które przyczynią się do podnoszenia standardów zrównoważonego budownictwa w Polsce. Współpraca organizacji może przyczynić się do tworzenia lepszych przestrzeni miejskich, jednocześnie ekologiczne i dostępnych dla wszystkich obywateli. To ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości budownictwa w Polsce.

O Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.

Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:

●        powstrzymanie zmiany klimatu oraz adaptację do nowych warunków,

●        stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,

●        podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,

●        zwiększanie bioróżnorodności.

PLGBC stanowi część globalnej społeczności 80 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

 

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
fot. Archiwum firmy EnSafe.One
Polska myśl technologiczna zmienia świat
Właściciele i pracownicy firmy EnSafe.One z Zabierzowa pod Krakowem wraz z zespołem złożonym ze specjalistów ds. dostępności, naukowców, architektów, strażaków i inżynierów, z których wielu to osoby z niepełnosprawnością, opracowują propozycję polskich standardów i prototyp modułowej komfortki, nazwanej Komfortką Plus.
WIĘCEJ..
Zdjęcie z protestu. Transparent z napisem: Polski Język Migowym językiem urzędowym
Protest Głuchych w Warszawie: za 215 zł nie da się żyć
W piątek (04.04.) ulicami Warszawy przeszedł Protest Głuchych. Zebrali się na nim Głusi z całej Polski i wspólnie bili w bębny, krzyczeli, dęli w gwizdki, a nawet uderzali łyżkami w garnki. „Nie damy się uciszyć” – migali.  Ostatni tego typu protest odbył się w Polsce w 2013 roku, czyli aż 12 lat temu.
WIĘCEJ..
Oznaczenie pokoju opiekuna z dzieckiem i konfortki
Szlakiem Poznańskich Komfortek
Dopracowane w najdrobniejszym szczególe niczym w luksusowym hotelu albo skromne, proste, lecz funkcjonalne. Miejsca, które zaskakują różnorodnością, ale realizują jeden cel: zapewniają – w razie potrzeby fizjologicznej, intymnej czy czynności medycznej – godność mieszkańcom miasta i gościom, niezależnie od poziomu sprawności ich ciał. Gdzie i jakie są poznańskie komfortki?
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy